Programme

IN PORTO COVO (VILLAGE)

JULY 18 (FRIDAY)

17h30: JAIPUR MAHARAJA BRASS BAND (Rajasthan – India) @ Streets of Porto Covo
19h00: CUSTÓDIO CASTELO & SHINA (Portugal / France) @ Largo Mq. de Pombal
21h45: KRISMENN / ALEM (Brittany – France) @ Largo Mq. de Pombal
23h15: BACHU KHAN (Rajasthan – India) @ Largo Mq. de Pombal

JULY 19 (SATURDAY)

18h00: JAIPUR MAHARAJA BRASS BAND (Rajasthan – India) @ Streets of Porto Covo
19h00: ISTIKLAL TRIO (Israel) @ Largo Mq. de Pombal
21h45: KAYHAN KALHOR & ERDAL ERZINCAN (Iran / Turkey) @ Largo Mq. de Pombal
23h15: TETA (Madagascar) @ Largo Mq. de Pombal

JULY 20 (SUNDAY)

20h00: KAROLINA CICHA & BART PALYGA (Poland – Podlaskie) @ Largo Mq. de Pombal
21h30: SELMA UAMUSSE (Mozambique / Portugal) @ Largo Mq. de Pombal
23h00: CIMARRÓN (Colombia) @ Largo Mq. de Pombal

IN SINES (TOWN)

JULY 21 (MONDAY)

19h00: AI! (Portugal) @ Pátio das Artes
20h00: ASTRAKAN PROJECT (Brittany – France) @ Pátio das Artes
22h00: COLIN STETSON (USA / Canada) @ Centro de Artes – Auditorium *
23h30: MUDIYETT (India) @ Castle

JULY 22 (TUESDAY)

19h00: ZÉ PERDIGÃO “SONS IBÉRICOS” (Portugal) @ Castle
22h00: MAMANI KEITA (Mali) @ Castle * (New group!)
23h30: LA YEGROS (Argentina) @ Castle *
01h00: DEBADEMBA (Burkina Faso / Mali) @ Castle *

JULY 23 (WEDNESDAY) 

19h00: ÁFRICA NEGRA (S. Tomé and Príncipe) @ Castle
20h15: AJINAI (China) @ Beach Stage
21h45: IBRAHIM MAALOUF “ILLUSIONS” (Lebanon / France) @ Castle *
23h15: MAMAR KASSEY (Niger) @ Castle *
00h45: JAMBINAI (South Korea) @ Castle *
02h30: JUNGLE BY NIGHT (The Netherlands) @ Beach Stage

JULY 24 (THURSDAY) 

19h00: GALANDUM GALUNDAINA (Portugal) @ Castle
20h15: ARREOLA+CARBALLO (Mexico) @ Beach Stage
21h45: MULATU ASTATKE (Ethiopia) @ Castle *
23h15: NÁSTIO MOSQUITO (Angola) @ Castle *
00h45: MÉLISSA LAVEAUX (Canada / Haiti) @ Castle *
02h30: MERIDIAN BROTHERS (Colombia) @ Beach Stage
04h00: NILADRI KUMAR (India) @ Beach Stage

JULY 25 (FRIDAY)

19h00: JÚLIO PEREIRA (Portugal) @ Castle
20h15: MOHAMMAD REZA MORTAZAVI (Iran) @ Beach Stage
21h45: GISELA JOÃO (Portugal) @ Castle *
23h15: TIGRAN (Armenia / USA) @ Castle *
00h45: ANTHONY JOSEPH (Trinidad) @ Castle *
02h30: MÓ KALAMITY & THE WIZARDS (Cape Verde / France) @ Beach Stage
04h15: SHAZALAKAZOO (Serbia) @ Beach Stage

JULY 26 (SATURDAY)

19h00: THE SOAKED LAMB (Portugal) @ Castle
20h15: SMADJ “FUCK THE DJ” (Tunisia / France / Morocco / South Africa) @ Beach Stage
21h45: FATOUMATA DIAWARA & ROBERTO FONSECA (Mali / Cuba) @ Castle *
23h15: ANGÉLIQUE KIDJO (Benim) @ Castle *
00h45: BALKAN BEAT BOX (Israel / EUA) @ Castle *
02h45: JAGWA MUSIC (Tanzania) @ Beach Stage
04h15: ACID ARAB (France / Arab World) @ Beach Stage

[*] Paid concerts. Ticket needed.

See PARALLEL INITIATIVES on the festival guide.

The programme is subject to change.

——————-

CHANGELOG

As you may have visited this page before, please beware that some changes in the lineup have occurred:

  • Soema Montenegro cancelled her concert and she was substituted by Anthony Joseph.
  • Karolina Cicha & Bart Palyga’s concert is now at 20h00 and not at 19h00.
  • Mélissa Laveaux and Mamar Kassey now play on different days: Mamar Kassey play on July 23 and Mélissa Laveaux plays on July 24
  • Some minor changes occurred on the times of Tigran’s and Jaminai’s performances.
  • Mudiyett changed location from the Beach Stage to the Castle
  • Mamani Keita replaced Oliver Mtukudzi

All these changes are now reflected on the lineup above.